Love BizXpert? Let's grow together!

Join our affiliate program and make money and small business owners
happy at the same time

Love BizXpert? Let's grow together!

Join our affiliate program and make money and small business owners
happy at the same time

How it works?

1.

Be an affiliate

Becoming an affiliate is easy, just fill out the form at the bottom of the page and you’re in. We don’t care where are you from, we welcome everyone from all over the world here!

2.

Spread the love

Share your unique code all around the world, and make other small business owners happy, to let them know about BizXpert. It’s a bit like you’re a superhero. A business hero.

3.

Collect your money

Grab the money you earn that belongs to you and enjoy the easy money, or tap into the horses and live like a king from the commission.

The commissioN?

Up to

0 %

Monthly plan

The monthly plan cost $9.99/month. If someone using your code, you will receive one time $10, then $2 every month as long as the user subscribes

Yearly plan

The monthly plan cost $79.99/year. If someone using your code, you will receive one time $20, then $20 every year as long as the user subscribes

Recurring

You will receive a commission on every purchase what your user make. For the monthly plan you will receive $2/month and for the yearly $20/year as long as the user subscribes.

How to be an affiliate?

Special care

After filling out the form at the bottom of the page, we will contact you to make sure you reach your goal, whether you just want to get your subscription price back or buy a new car for yourself.

Unique code

You will then receive a unique code that is only yours so we will always know exactly which subscriber belongs to you.

Your turn

Then you’re next, it’s up to you how much you want to earn with this opportunity. And if we can help you with anything, we’ll be here for you.

Who are you?

Here are some example commission

The
Helpful

I will bring 1 monthly and 1 yearly customer/month

New Yearly: $20*1=$20
New Monthly: $10*1=$10
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*0=$0

Total: $20+$10+$0+$0=$30

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*1=$2

Total: $0+$0+$0+$2=$2

New Yearly: $20*1=$20
New Monthly: $10*1=$10
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*1=$2

Total: $20+$10+$0+$2=$32

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*1=$20
Recurring Monthly: $2*1=$2

Total: $0+$0+$20+$2=$22

New Yearly: $20*1=$20
New Monthly: $10*1=$10
Recurring Yearly: $20*1=$20
Recurring Monthly: $2*12=$24

Total: $20+$10+$20+$24=$74

The influencer

I will bring 10 monthly and 10 yearly customer/month

New Yearly: $20*10=$200
New Monthly: $10*10=$100
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*0=$0

Total: $200+$100+$0+$0=$300

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*10=$20

Total: $0+$0+$0+$20=$20

New Yearly: $20*10=$200
New Monthly: $10*10=$100
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*10=$20

Total: $200+$100+$0+$20=$320

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*10=$200
Recurring Monthly: $2*10=$20

Total: $0+$0+$200+$20=$220

New Yearly: $20*10=$200
New Monthly: $10*10=$100
Recurring Yearly: $20*10=$200
Recurring Monthly: $2*120=$240

Total: $200+$100+$200+$240=$740

The
superstar

I will bring 100 monthly and 100 yearly customer/month

New Yearly: $20*100=$2000
New Monthly: $10*100=$1000
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*0=$0

Total: $2000+$1000+$0+$0=$3000

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*100=$200

 

Total: $0+$0+$0+$200=$200

New Yearly: $20*100=$2000
New Monthly: $10*100=$1000
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*100=$200

 

Total: $2000+$1000+$0+$200=$3200

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*100=$2000
Recurring Monthly: $2*1200=$2400

 

Total: $0+$0+$2000+$2400=$4200

New Yearly: $20*100=$2000
New Monthly: $10*100=$1000
Recurring Yearly: $20*100=$2000
Recurring Monthly: $2*1200=$2400

Total: $2000+$1000+$2000+$2400=$7400

Who are you?

Here are some example commission

The
Helpful

I will bring 1 monthly and 1 yearly customer/month

New Yearly: $20*1=$20
New Monthly: $10*1=$10
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*0=$0

Total: $20+$10+$0+$0=$30

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*1=$2

Total: $0+$0+$0+$2=$2

New Yearly: $20*1=$20
New Monthly: $10*1=$10
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*1=$2

Total: $20+$10+$0+$2=$32

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*1=$20
Recurring Monthly: $2*1=$2

Total: $0+$0+$20+$2=$22

New Yearly: $20*1=$20
New Monthly: $10*1=$10
Recurring Yearly: $20*1=$20
Recurring Monthly: $2*12=$24

Total: $20+$10+$20+$24=$74

The influencer

I will bring 10 monthly and 10 yearly customer/month

New Yearly: $20*10=$200
New Monthly: $10*10=$100
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*0=$0

Total: $200+$100+$0+$0=$300

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*10=$20

Total: $0+$0+$0+$20=$20

New Yearly: $20*10=$200
New Monthly: $10*10=$100
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*10=$20

Total: $200+$100+$0+$20=$320

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*10=$200
Recurring Monthly: $2*10=$20

Total: $0+$0+$200+$20=$220

New Yearly: $20*10=$200
New Monthly: $10*10=$100
Recurring Yearly: $20*10=$200
Recurring Monthly: $2*120=$240

Total: $200+$100+$200+$240=$740

The superstar

I will bring 100 monthly and 100 yearly customer/month

New Yearly: $20*100=$2000
New Monthly: $10*100=$1000
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*0=$0

Total: $2000+$1000+$0+$0=$3000

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*100=$200

 

Total: $0+$0+$0+$200=$200

New Yearly: $20*100=$2000
New Monthly: $10*100=$1000
Recurring Yearly: $20*0=$0
Recurring Monthly: $2*100=$200

 

Total: $2000+$1000+$0+$200=$3200

New Yearly: $20*0=$0
New Monthly: $10*0=$0
Recurring Yearly: $20*100=$2000
Recurring Monthly: $2*1200=$2400

 

Total: $0+$0+$2000+$2400=$4200

New Yearly: $20*100=$2000
New Monthly: $10*100=$1000
Recurring Yearly: $20*100=$2000
Recurring Monthly: $2*1200=$2400

Total: $2000+$1000+$2000+$2400=$7400

F.A.Q.

Payments

We send out the payment via PayPal, so you must need a personal or business PayPal account, to get paid.

As much as you can, there are no limits.

We send out payments between the first and fifth of each month.

Also we have a delay period of 30 days for affiliate transactions. That means if you generate a $200 sale commission on Jan 1st, your commission will arrive for payment on Feb, and require a $50 minimum balance.

If the customer gets their money back in any way, then there is no commission.

Get started

All applications go through a manual approval process that could take up to 3 working days. You will be notified via email when your applications has been approved (or declined).

No, you don’t! You can choose to be paid as an individual or as a company when you fill out your sign up form or you can change it anytime you want.

Other

Yes, you can use both programs at the same time, but if the user gets their money back in any way, there will be no commission, so I recommend that you use only one.

There are no restrictions when participating with our program. You are free to continue to participate with other programs.

Join our program
& start earning real money

We will contact and help you to reach your goals as soon as possible

Notify me when this function is ready!

We will only send you this specific notification

Recurring invoices

Notify me when this function is ready!

We will only send you this specific notification

User roles